Koleje

Náš den začínáme v 8.30 v kolejích.

Proč koleje

Věříme ve schopnost dětí vzájemně se učit, inspirovat a motivovat. To vše se odehrává mnohem lépe ve věkově rozvrstvené skupině. Z toho důvodu budeme v naší škole věnovat značné úsilí vytvoření kolejního systému. Představujeme si ho jako jeden ze základních pilířů koncepce naší školy. Půjde o velký projekt a dlouhou cestu. Počítáme s tím, že to z počátku nebude lehké a určitě budeme řešit různě náročné situace.

Rozřazování do kolejí

Počítáme se vznikem sedmi kolejí. V každé koleji budou dva až tři zástupci z každého ročníku. O jednotlivé koleje se bude starat patron z řad průvodců. Každý úvod nového školního roku začne slavnostním rozřazováním do kolejí. Pro představu si s dětmi můžete přečíst nebo přehrát  první díl Harryho Pottera. Historicky první rozřazování na naší škole proběhne 5. září. Jelikož chceme, aby se žáci co nejvíce podíleli na fungování školy, nemáme zvoleny názvy kolejí ani vnitřní řády fungování jednotlivých kolejí. To vše už budeme tvořit společně.

Život v koleji

Co mohou děti v souvislosti s kolejním životem čekat? Kolej se stane jejich domovem ve škole. Půjde o místo, kde budou mít své věci, kam ráno půjdou, až přijdou do školy, a také to bude místo, kde budou mít děti zásadní vliv na to, jak bude vypadat a fungovat.

Každé pondělní ráno začne společnou snídaní v kolejní místnosti. Půjde o společné naladění na nový týden, sdílení, ale i čas pro reflexi fungování koleje či školy. V rámci kolejního rána plánujeme práci zaměřenou na rozvoj vztahů a dovedností týkajících se života ve skupině.

V kolejním prostředí plánujeme umístit i těžiště projektových aktivit. Školní týden plánujeme zakončovat opět v kolejním prostředí. Páteční setkání chceme využívat k reflexi týdne a sbírání podnětů pro přípravu plánu na pondělní “snídání”.

Z koleje na shromáždění

Zvláštní pozici bude mít každá kolej i v rámci celé školy. Až budeme psát o školním shromáždění, odhalíme více o tom, jak budeme rozhodovat o dění v celé škole. V kolejích plánujeme předjednávat určitá témata a pak je společně probírat na školních shromážděních. Zde budou mít reprezentanti kolejí svou konkrétní pozici.

Zápisky z Vrátu

Dne 25.9. jsme vyrazili se školou z hlavního nádraží. Odtud jsme jeli vlakem do Malé Skály. Odtamtud jsme šli 3 km na chatu do Vrátu. Po cestě jsme se zastavili na Suchých skalách a tam js..

Zajímá Vás, jaká je ScioŠkola? Využijte možnosti, aby vaše dítě strávilo ve ScioŠkole den na zkoušku. Tak může zjistit, jaké je chodit do školy, kam se bude těšit a kde ho bude učení bavit.
Školy bez známek, se zpětnou vazbou, s individuální přístupem, kde pracujeme s vnitřní motivací.
Stačí vyplnit registrační formulář a se školou se dohodnete na konkrétním termínu.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zkuste si ScioŠkolu